Užitečné kontakty
Užitečné kontakty
Exportní strategie ČR 2012–2020
Exportní strategie ČR 2012–2020
Incoterms 2010
Incoterms 2010

Témata a komise ICC

Bankovní komise

 • Publikováno: 1.1.2019
Bankovní komise

Hlavní náplní Bankovní komise je působit jako globální fórum a vytvářet pravidla pro bankovnictví se zvláštním důrazem na financování mezinárodního obchodu.

Projekty bankovní komise na rok 2019:

 • připravit odborné semináře k problematice záruk na požádání a dokumentárních akreditivů v praxi,
 • zabývat se problematikou digitalizace trade finance, především pak možnostmi využití DLT technologií,
 • uspořádat druhý ročník mezinárodní konference „Trade Finance Conference Prague 2019“,
 • sledovat implementaci kapitálových požadavků rámce BASEL III pro oblast financování obchodu,
 • poskytovat včasné zprávy a analýzy trhů (včetně globálních průzkumů ICC či registru financování obchodu ICC) s cílem podpořit přínosy ICC v oblasti financování obchodu,
 • účastnit se pravidelných zasedání bankovní komise,
 • angažovat se v aktivitách bankovní komise v oblasti služeb spojených s platbami po dodání zboží (receivable finance, supply chain finance),
 • přispívat k mezinárodní iniciativě v boji proti praní špinavých peněz, financování terorismu a porušování sankčních režimů,
 • propagovat publikace ICC v oblasti trade finance.

 

ICC Banking Commission – 2018 HIGHLIGHTS AND ACHIEVEMENTS

Aktivity komise v roce 2018:

Kromě běžných seminářů, zaměřených na pravidla ICC v oblasti financování zahraničního obchodu, týkajících se především problematiky dokumentárních akreditivů a bankovních záruk, jsme v tomto roce zorganizovali první ročník mezinárodní konference „Trade Finance Conference Prague 2018“.  Šest lektorů, z toho tři ze zahraničí, přednášelo na různá témata z oblasti trade finance více než 40 posluchačům.

 1.JPG   2.JPG

3.JPG   4.JPG

 

Zástupci bankovní komise (Jana Švábenská, Monika Houštecká, Radek Dobáš a Pavel Andrle) se zúčastnili pravidelného podzimního technického zasedání bankovní komise ICC, které proběhlo dne 17. 10. 2018 v Tbilisi, hlavním městě Gruzie.

2.jpg

 

Tajemník bankovní komise Pavel Andrle se zúčastnil jarního zasedání bankovní komise ICC, které proběhlo dne 5. – 6. 4. 2018 v Miami, USA. Tématem zasedání bylo „Navigating trade in a world of disruption“.

1.JPG   
 

Aktivity komise v roce 2017:

Zástupci bankovní komise (Jana Švábenská, Monika Houštecká a Pavel Andrle) se zúčastnili pravidelného podzimního zasedání bankovní komise ICC, které proběhlo dne 9. 11. 2017 v Londýně.

2.jpg   3.jpg

 

Tajemník bankovní komise Pavel Andrle se zúčastnil jarního zasedání bankovní komise ICC, které proběhlo dne 3. – 4. 4. 2017 v Jakartě, hlavním městě Indonésie. Tématem zasedání bylo „THE FUTURE OF TRADE FINANCE: TRADITIONAL, TECHNOLOGICAL AND TRANSFORMATIONAL“.

1.JPG
 

Aktivity komise v roce 2016: 

Zástupci bankovní komise (Jana Švábenská, Monika Houštecká, Radek Dobáš a Pavel Andrle) se zúčastnili pravidelného podzimního zasedání, které proběhlo dne 9. 11. 2016 v Římě. Jednalo se o první „technické zasedání bankovní komise“, které bylo zaměřeno na výsledky činnosti různých pracovních skupin komise. Zápis ze zasedání je k dispozici zde.

DSCN2744.JPG

 

Tajemník bankovní komise Pavel Andrle se zúčastnil jarního zasedání bankovní komise, které proběhlo ve dnech 20. - 23. 4. 2016 v Johannesburgu, Jižní Afrika. Zasedání bankovní komise se zabývalo především problematikou potírání finanční kriminality v oblasti trade finance a rozvojem nových produktů v oblasti Supply Chain finance.

Book 1-1.jpg

 

Aktivity komise v roce 2015:

Tajemník bankovní komise Pavel Andrle se zúčastnil jarního zasedání bankovní komise, které proběhlo ve dnech 20. - 23. 4. 2015 v Singapore. Zasedání bankovní komise se zabývalo především problematikou potírání finanční kriminality v oblasti trade finance, rozvoji nových produktů v oblasti Supply Chain finance.

 SING 1 0.jpg

Emily O´Connor, Senior Policy Executive Bankovní komise ICC a Pavel Andrle 

 

Aktivity komise v roce 2014:

Zástupci bankovní komise (Radek Dobáš a Pavel Andrle) se zúčastnili pravidelného podzimního zasedání, které proběhlo ve dnech 3. – 6. 11. 2014 v Istanbulu, Turecko. Hlavními tématy tohoto zasedání byla implementace služeb na bázi BPO, rozvoj služeb pro financování SME a boj s finanční kriminalitou.

Ist PR.JPG

 

Zástupci bankovní komise (Jana Švábenská, Monika Houštecká a Pavel Andrle) se zúčastnili pravidelného zasedání, které proběhlo ve dnech 27. – 30. 4. 2014 v Dubaji, UAE. Pavel Andrle byl též řečníkem – panelistou na celodenním semináři „Technical Trade Review 2014“, který zorganizoval místní národní výbor ICC UAE, a který předcházel samotnému zasedání bankovní komise.

DSCN0641a.jpg

 

Pracovní skupina bankovní komise připravila odborný překlad nových pravidel ICC – IFA pro oblast forfaitingu (URF 800). Publikace obsahující anglický text a český překlad, obohacený o úvod do problematiky forfaitingu a samotných pravidel, byla slavnostně „pokřtěna“ na setkání bankovní komise. Setkání proběhlo 16. 4. 2014 po velmi úspěšném semináři zaměřeného na financování pohledávek a samotných pravidel URF 800. Na semináři vystoupili Milan Figala z KB, Pavel Andrle a též specialisté ze společnosti EGAP, a.s.

051.JPG

 

Aktivity komise v roce 2013:

24. 9. 2013 Setkání s p. Rudolfem Putzem, Deputy Director, Financial Institutions, head Trade Facilitationh Programme, European bank for Recontruction and Development (EBRD).

 Setkání - Rudolf Putz a bankovní komise

 

 

 

 

 

 

 

 

29. 10. 2013 Setkání se zástupci ICC China a zástupci čínských bank s českými protějšky.

více informací >>
 
Předsedkyně:

Ing. Jana Švábenská, výkonná ředitelka pro Transakční a platební služby, Komerční banka, a.s.

Tajemník:

Bc. Pavel Andrle, LL.M. (andrle@icc-cr.cz), poradce a lektor v oblasti Trade Finance

 

Členové komise:

Citibank Europe plc – organizační složka

zastoupená Marianem Durčim, vedoucím oddělení Trade Services.

Česká bankovní asociace Praha

zastoupená Ing. Pavlem Štěpánkem, výkonným ředitelem a Helenou Zavázalovou, odborným gestorem ČBA Komise pro exportní financování.

Česká exportní banka, a.s.

zastoupená Ing. Michalem Nejedlým, Ph.D., ředitelem odboru Trade Finance a Ing. Františkem Šindlerem, ředitelem odboru exportního financování.

Česká spořitelna, a.s.

zastoupená Ing. Monikou Houšteckou, ředitelkou odboru financování obchodů, Ing. Radkem Dobášem, vedoucím odděl. dokumentárních plateb a Václavem Kettnerem, senior relationship managerem.

Československá obchodní banka, a.s.

zastoupená Ing. Janem Nývltem, ředitelem exportního a obchodního financování a Ing. Blankou Jarošovou, vedoucí oddělení dokumentárních plateb.

Expobank CZ, a.s.

zastoupená Marií Myškovou, Senior Product Specialist.

MONETA Money Bank, a.s.

zastoupená Radkou Procházkovou, Trade Services.

HSBC Bank plc - pobočka Praha

zastoupená Juanem Amoragou, ředitelem Trade Finance.

Komerční banka, a.s.

zastoupená Ing. Janou Švábenskou, výkonnou ředitelkou pro Transakční a platební služby a Ing. Gabrielou Kostkovou, vedoucí Trade Finance.

Raiffeisenbank, a. s.

zastoupená Ing. Ivanem Chlebounem, ředitelem divize Head of Export & Structured Trade Finance
a Jiřinou Bodorikovou, vedoucí Guarantees & Documentary Business.

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

zastoupená Ing. Lubomírem Melkem, ředitelem Global Transaction Banking.

« Zpět na seznam

Spolupracujeme s

 • EurAcitv
 • SPCR
 • Hospodářská komora ČR
 • SME Union Czech Republic
 • Celní správa
 • Czech Trade
 • BusinessInfo.cz
 • SSL
 • Asociace exportérů
 • KZPS
 • eBSI Export Academy